Рішення Комітету від 04 квітня 2011 року № 92/3 щодо листа Рахункової палати України щодо результатів аудиту виконання заходів державних програм, спрямованих на радіаційний та соціальний захист населення м. Жовті Води

Опубліковано 05 квітня 2011, о 23:02

верховна рада україни

 

 

КОМІТЕТ З ПИТАНЬ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ, ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ ТА ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

04 квітня  2011 року  92/3

 

 

Про лист Рахункової палати України

щодо результатів аудиту виконання

заходів державних програм, спрямованих

на радіаційний та соціальний захист

населення м. Жовті Води

 

 

            За дорученням Голови Верховної Ради України В.М.Литвина від 26.11.2010 року № 242967 у Комітеті розглянуто висновки Рахункової палати України (РПУ) за підсумками аудиту виконання заходів державних програм, спрямованих на радіаційний та соціальний захист населення м. Жовті Води (висновки РПУ та відповідна до висновків інформація Міністерства надзвичайних ситуацій України (МНС) і Жовтоводської міської ради).

 

РПУ встановлено, що державні програми, спрямовані на здійснення заходів щодо оздоровлення навколишнього природного середовища та компенсацію шкоди здоров’ю і майну громадян радіаційним випромінюванням, а саме Програма радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води на 2003-2012 роки (далі – Програма захисту) та Державна програма забезпечення сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки уранової сировини на 2006-2030 роки (далі Програма розвитку), не виконуються в повному обсязі.

            Зокрема, не відселено людей з радіаційно-забруднених районів, не створено системи моніторингу території. Переважна більшість житлових будинків (70,0 % багатоповерхових та 99,8 % приватних) м. Жовті Води залишаються необстеженими на вміст радону, а по жодному з обстежених будинків захисні роботи не проведені. Не завершено реконструкції територіального діагностично-реабілітаційного центру оздоровлення жителів міста. Не придбано сучасне ультразвукове, ендоскопічне, рентгенологічне і інше сучасне медичне обладнання для санітарно-медичного закладу –  СМСЧ-9. Учні шкіл, що піддаються постійному радіаційному впливу, не забезпечені додатковим безоплатним харчуванням. Більше половини осіб, які перебувають на обліку в СМСЧ-9, а також інваліди, ветерани війни і праці не забезпечуються санаторно-курортними путівками за направленнями медичних закладів. Не створено належних умов для оздоровлення дітей.

Серед інших причин - невідповідність програм вимогам статті 9 Закону України "Про державні цільові програми" в частині визначення виконавців окремих заходів, обсягів їх фінансування, недостатнє і безсистемне їх фінансування.

На виконання заходів Програми захисту впродовж 2007-2010 років міському бюджету спрямовано з державного бюджету 23 млн. грн., що у порівнянні з обсягами, передбаченими програмою на цей період, становить лише 28 %.

Аудит Програми захисту показав, що повністю не виконано жодного з восьми запланованих заходів радіаційного захисту та два з 10 заходів соціального захисту населення.

Разом з тим, Комітет відмічає, що у 2010 році за рахунок коштів, наданих Урядом США на реалізацію проекту "Покращення зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання в Україні", були вилучені та вивезені на тимчасове зберігання на Дніпропетровський спецкомбінат УкрГО "Радон" близько 4 тис. джерел іонізуючого випромінювання високої та середньої активності.

З моменту затвердження Програми розвитку у грудні 2004 року видатки державного бюджету на реалізацію її заходів не передбачалися.

З цих причин нині майже 20 тис. громадян, що постійно перебувають під радіаційним впливом і зазнає непоправної шкоди здоров’ю та майну, не одержує  визначені статтею 3 Закону України "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання" компенсації, чим порушуються їх права на радіаційний захист. У м. Жовті Води погіршується демографічна ситуація, зростає захворюваність, а рівень летальності від онкологічних захворювань перевищив середній показник по Дніпропетровській області на 54 відсотки.

Виходячи з вищевикладеного, вивчивши та обговоривши висновки Рахункової палати України,

 

Комітет   в и р і ш и в :

 

         1. Інформацію Рахункової палати України від 25.11.2010 року № 18-2275 за підсумками аудиту виконання заходів державних програм, спрямованих на радіаційний та соціальний захист населення м. Жовті Води, взяти до відома.

 

            2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

            За підсумками першого півріччя 2011 року внести пропозиції до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" і надалі передбачати видатки на виконання заходів державних програм, спрямованих на радіаційний та соціальний захист населення м. Жовті Води;

            привести у відповідність до статті 9 Закону України "Про державні цільові програми" Програму радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води на 2003-2012 роки та Державну програму забезпечення сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки уранової сировини на 2006-2030 роки в частині визначення виконавців окремих заходів та обсягів їх фінансування;

            розробити та затвердити Програму радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води на 2013-2030 роки.

 

3. Звернути увагу Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської та Кіровоградської обласних державних адміністрацій на відсутність належного контролю за виконанням названих програм, недостатнє і безсистемне їх фінансування.

 

            4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Голову  підкомітету з питань техногенної та радіаційної безпеки і надзвичайних ситуацій, народного депутата України Скубенка В.П.

 

 

Голова Комітету                                            А.Семинога

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку