Повідомлення

Перейти до розділу
14 грудня 22:04
Порядок денний засідання Комітету 18.12.2018 докладніше
07 лютого 21:10
ГРАФІК РОБОТИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ посилання...

Діяльність Комітету

Законопроектна робота у Комітеті

20 грудня 2017, 13:12

Комітет вважає за доцільне повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання законопроект №7337 про пенітенціарну систему

 Комітет на своєму засіданні 19 грудня 2017 р. розглянув проект Закону України про пенітенціарну систему, внесений народними депутатами України Мосійчуком І.В., Луценко І.С., Кожем’якіним А.А., Богомолець О.В. та іншими (реєстр. №7337).
Прикінцевими положеннями законопроекту пропонується внести зміни до 48 законодавчих актів, що регулюють діяльність пенітенціарної системи.
Зокрема, пропонується доповнити статтю 20 Земельного кодексу України нормою про те, що земельні ділянки, що належать до земель пенітенціарної системи, використовуються згідно із Законом України «Про пенітенціарну систему». До статті 84 пропонується внести зміни, визначивши, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі пенітенціарної системи.
Положеннями законопроекту передбачено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення, надані органам і установам пенітенціарної системи у постійне користування, можуть передаватись ними в оренду за результатами проведення земельних торгів (стаття 65 законопроекту; підпункт 5 пункту 5 розділу VII законопроекту), що суперечить положенням Земельного кодексу України.
Так частиною першою статті 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Відповідно до частини п’ятої статті 116 Кодексу земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено статтею 122 Кодексу.
Тобто право постійного користування земельною ділянкою дає право землекористувачу лише володіти та користуватися нею, а не розпоряджатися.
У проекті Закону України «Про пенітенціарну систему» пропонується встановити для осіб рядового і начальницького складу пенітенціарної системи необхідною умовою наявність вислуги не менше 17 років для реалізації ними права на одержання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (частина шоста статті 55 законопроекту), що суперечить Конституції України і Земельному кодексу України.
Відповідно до статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтями 116, 118, 121 Кодексу врегульовано підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Враховуючи викладене, законопроект потребує суттєвого доопрацювання в частині регулювання земельних відносин.