Комітет пропонує доопрацювати проект Закону №1132 про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо збереження родючості грунтів)
19 вересня 2019, 19:56
Комітет з питань екологічної політики та природокористування, відповідно до предметів відання, розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо збереження родючості грунтів) (реєстр. № 1132 від 29.08.2019 р.), внесений народним депутатом України Шпеновим Д.Ю., та відзначає наступне.
Як зазначено у пояснювальній записці, метою і основним завданням проекту Закону є збереження родючості ґрунтів. Для зупинення псування, забруднення сільськогосподарських та інших земель, відновлення та збереження родючості ґрунту, законопроектом пропонується збільшити відповідальність за нанесення шкоди довкіллю, пошкодженню родючості ґрунтів шляхом внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Кримінального кодексу України (ККУ).
Законопроектом передбачається підвищити штрафи на громадян та посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності за псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель (ст.52 КУпАП мінімальний розмір штрафу на громадян збільшити в 25 разів, максимальний – в 12 разів; на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності розміри штрафу збільшити у 12 разів) та на громадян і на посадових осіб за порушення правил використання земель (ст.53 КУпАП мінімальний розмір штрафу на громадян збільшити в 25 разів, максимальний – в 2 рази; на посадових осіб: мінімальний розмір штрафу збільшити в 40 разів, максимальний – в 33 рази).
У проекті Закону за забруднення або псування земель пропонується підняти штраф від двохсот до двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ст. 239 ККУ) та за безгосподарське використання земель – від двохсот п’ятдесяти до двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ст.254 ККУ).
Комітет, підтримуючи ініціативу щодо підвищення відповідальності за псування, забруднення сільськогосподарських та інших земель, звертає увагу, що варто уточнити та обґрунтувати запропоновані норми мінімальних та максимальних розмірів штрафів.
Існує необхідність розроблення більш системного законопроекту щодо підвищення відповідальності за правопорушення у сфері охорони природи, використання природних ресурсів та злочинів проти довкілля.
Підсумувавши результати дискусії, Комітет рекомендував Комітету з питань правоохоронної діяльності внести на розгляд Верховної Ради України пропозицію про повернення суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо збереження родючості грунтів) (реєстр. № 1132), внесений народним депутатом України Шпеновим Д.Ю.