08 липня 2021 р. відбулося засідання Асамблеї вкладників Рахунку ядерної безпеки
08 липня 2021, 17:58
08 липня 2021 року представники Комітету з питань екологічної політики та природокористування взяли участь у засіданні Асамблеї вкладників Рахунку ядерної безпеки у режимі відеоконференції.
У засіданні взяли участь представники Європейського банку реконструкції та розвитку, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерства закордонних справ України, Державного агентства з управління зоною відчуження, Державної інспекції ядерного регулювання України, ДСП «Чорнобильська АЕС» та інші.
Учасники заходу відзначили вагомий прогрес, досягнутий під час виконання міжнародних проектів, пов’язаних зі зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворенням об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а саме:
Сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2)
14 грудня 2020 року завершено активну фазу «гарячих випробувань», під час яких до СВЯП-2 перевезено 186 відпрацьованих тепловидільних збірок. Термін перевезення всього відпрацьованого ядерного складає близько 10 років.
26 квітня 2021 року отримано ліцензію від Держатомрегулювання на промислову експлуатацію ядерної установки СВЯП-2.
21 травня 2021 року ДСП ЧАЕС отримала Окремий дозвіл «На здійснення вивантаження кондиційного відпрацьованого ядерного палива зі СВЯП-1», 08 червня 2021 року було розпочало перевезення відпрацьованого ядерного палива у СВЯП-2.
Перевезення ВЯП відбувається відповідно до графіка. На сьогодні до СВЯП-2 перевезено 303 паливних збірки, із них 186 встановлено на зберігання.
Завод з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ)
20 травня 2021 року отримано ліцензію ДІЯРУ № ОВ001092 на експлуатацію ЗППРВ.
Ведеться переробка кубового залишку та відправка упаковок на захоронення в СОПСТРВ (спеціально обладнане приповерхневе сховище твердих радіоактивних відходів).
В рамках промислової експлуатації:
– перероблено 521, 97 м3 кубового залишку.
– отримано 5727 упаковок (200-літрових бочок) кінцевого продукту.
– направлено на захоронення в СОПСТРВ 5539 упаковок.
Заплановано поетапне досягнення проектної потужності ЗПРРВ на різних видах продукції (кубовий залишок, перліт, іонообмінні смоли).
Учасники заходу висловили наміри мирного вирішення усіх можливих спірних питань та запропонували не запускати процедуру закриття Рахунку ядерної безпеки.
Також учасники Асамблеї висловили підтримку в продовженні міжнародного співробітництва з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зокрема розвитку інфраструктури поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, які утворюються під час зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Наступне засідання Асамблеї вкладників Рахунку ядерної безпеки запропоновано провести на останньому тижні вересня 2021 року.