Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи розглянув проект Закону України про Державний бюджет України на 2017 рік (реєстр. № 5000 від 15.09.2016 р.), внесений Кабінетом Міністрів України.
З метою належного забезпечення сталого соціально-економічного розвитку держави, прийнятного рівня екологічної безпеки довкілля для життєдіяльності суспільства і кожної людини, соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, створення умов для економічної реабілітації та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи надіслав Комітету з питань бюджету та Кабінету Міністрів України наступні пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2017 рік.
1. Забезпечити фінансування КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 3 793 793,0 тис. грн. (додатково 1 874 130,5 тис. грн. до передбаченого проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» фінансування – 1 919 662,5 тис. грн.) на доплати громадянам, які працюють у зоні відчуження; на оплату додаткової відпустки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; забезпечення виплат компенсації за продукти харчування громадянам, віднесеним до категорій І та ІІ; забезпечення погашення кредиторської заборгованості по виплаті компенсації за втрачене нерухоме майно за рішеннями судів; отримання санаторно-курортного лікування у 2017 році.
2. Передбачити кошти на відновлення фінансування бюджетної програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У проекті Державного бюджету на 2017 рік фінансування цієї бюджетної програми не передбачено.
3. Відновити фінансування за бюджетною програмою КПКВК 2301490 «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка проектом Державного бюджету на 2017 рік не передбачена.
4. Передбачити фінансування ДЗ «Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення Міністерства охорони здоров’я України», як головної установи МОЗ України, що з 1986 року надає медичну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
5. Збільшити видатки за бюджетною програмою КПКВК 2408000 «Державне агентство України з управління зоною відчуження» на 426 596,8 тис. грн., що необхідно для виконання комплексу заходів щодо перетворення територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи на екологічно безпечну систему, створення умов для економічної реабілітації та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення.
6. Збільшити видатки за кодом бюджету 10209000000 «Забезпечення утримання соціальної інфраструктури міста Славутича» на 28 904,8 тис. грн., на забезпечення виконання пункту 3 статті 13 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», якою встановлено щорічно у проектах законів про державний бюджет України передбачати додаткову дотацію бюджету м. Славутич на забезпечення утримання соціальної інфраструктури міста.
7. Збільшити видатки за кодом бюджету 10209100000 «Медична субвенція» на 44 977,2 тис. грн. для забезпечення фінансування державного закладу МОЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина № 5» в частині захищених статей бюджету.
8. Також запропоновано збільшити бюджетні призначення за бюджетними програмами: «Внески України до Чорнобильського фонду «Укриття» та до рахунку ядерної безпеки ЄБРР», «Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення», «Забезпечення етнокультурної спадщини регіонів, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи», «Виконання робіт у сфері поводження з радіоактивними відходами неядерного циклу, будівництво комплексу «Вектор» та експлуатація його об’єктів», «Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення».
9. Збільшити видатки за бюджетною програмою КПКВК 2404020 «Розвиток мінерально-сировинної бази, в тому числі буріння артезіанських свердловин» до 7 556 240,6 тис. грн., відповідно до Закону України «Про Загальнодержавну програму розвитку мінерально-сировинної бази України».
10. Відновити та забезпечити фінансування бюджетної програми 2407090 «Першочергове забезпечення централізованим водопостачанням сільських населених пунктів, що користуються привізною водою» відповідно до Програми у 2017 р. – 111000 тис. грн. (фінансування заходів припинено у 2013 р.).
11. Забезпечити додаткове виділення коштів за бюджетною програмою 2407070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області» 246 500,0 тис. грн. відповідно до Програми - 677 480 тис. грн.
12. Збільшити видатки за бюджетними програмами у сфері лісового господарства: «Дослідження, прикладні розробки та підготовка наукових кадрів у сфері лісового господарства», «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона та захист лісів в лісовому фонді», необхідна додаткова потреба становить 684 500,0 тис. грн. що забезпечить ведення лісового господарства та проведення комплексу заходів з забезпечення планомірного розвитку лісового господарства галузі.
13. Збільшити видатки за бюджетними програмами у сфері діяльності сил цивільного захисту з метою забезпечення належного рівня соціального захисту осіб рядового та начальницького складу та їх сімей, а також для придбання пожежної та іншої спеціальної техніки вітчизняного виробництва.
14. Відновити та забезпечити фінансування заходів з «Реалізації загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» відповідно до обсягів фінансування заходів Програми на 2017 р. у сумі 326 540,0 тис. грн.
15. Збільшити видатки у сфері діяльності Державної екологічної інспекції України на 1 117,4 тис. грн., у зв'язку з передачею в управліннях Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській, Запорізькій, Чернігівській та Чернівецькій областях приміщень територіальних органів Мінприроди, що ліквідуються.
16. Збільшити видатки за бюджетною програмою у сфері геологічного вивчення та використання надр до 57 086,8 тис. грн. відповідно до Закону України «Про державну службу», який набув чинності 01.05.16, та Положення про Державну службу геології та надр України.