Щороку 5 червня світ відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища – World Environment Day – не просто дату в календарі, а потужний заклик до дії, що об’єднує мільйони людей у боротьбі за збереження нашої планети. Цей день нагадує нам, що майбутнє Землі залежить від кожного з нас.

Історія цього дня почалася з надісланого генеральному секретарю ООН листа 11 травня 1971 року, в якому 2200 науковців та діячів культури з 23 країн світу попереджали про небезпеку, пов'язану з забрудненням навколишнього середовища, закликаючи: "Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами". Це звернення було ключовим у формуванні Всесвітнього дня охорони довкілля, офіційно заснованого 15 грудня 1972 року на Стокгольмській конференції ООН з питань довкілля, на якій Генеральна Асамблея ООН проголосила 5 червня Всесвітнім днем охорони навколишнього середовища (Резолюція № A/RES/2994 (XXVII)), а також заснована Програма ООН з навколишнього середовища (UNEP). Відтоді цей день став щорічною подією, що привертає увагу до найактуальніших екологічних викликів.

Комітет з питань екологічної політики та природокористування продовжує активну роботу над удосконаленням законодавства у сфері охорони довкілля. За останній рік, від минулорічного свята, 5 червня 2024 року, Комітетом проведено близько 30 засідань Комітету, до порядків денних яких включено низку законопроектів, з розгляду яких Комітет було визначено головним, і які в подальшому парламентарями прийнято в другому читанні та цілому як закони. Зокрема:

- євроінтеграційний законопроект "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" (реєстр. №11355) – спрямований на запобігання, зменшення і контроль промислового забруднення для забезпечення захисту навколишнього природного середовища та конституційних прав на безпечне для життя і здоров'я довкілля шляхом впровадження сучасних технологій та контролю викидів. Завдяки прийняттю зазначеного Закону Україною імплементовано вимоги Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди (інтегроване запобігання і контроль забруднень) та виконано один з індикаторів Плану для реалізації програми Ukraine Facility;

- євроінтеграційний законопроект "Про основні засади державної кліматичної політики" (реєстр. №11310) – спрямований на забезпечення низьковуглецевого та сталого розвитку України, досягнення кліматичної нейтральності, пом'якшення наслідків зміни клімату та адаптації до неї, виконання міжнародних зобов’язань України у сфері зміни клімату, тощо;

- законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду" (реєстр. №11024);

- законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів" (реєстр. №12131).

Ці законодавчі ініціативи свідчать не лише про послідовну роботу Комітету над удосконаленням екологічного законодавства, а і підтверджує впевнене крокування України до екологічно сталого майбутнього, збереження навколишнього середовища, навіть в сучасних реаліях воєнного стану.

Беззаперечним є факт, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну завдало непоправної шкоди нашому довкіллю: знищуються ліси та цілі природні екосистеми, забруднюються річки й водойми, накопичуються відходи руйнування. Проте саме зараз, коли країна бореться за своє існування, ми маємо унікальний шанс переосмислити наш підхід до відбудови. "Зелена" відбудова – це не лише про екологію, це про гідне майбутнє для наших дітей, про країну, де розвиток та сучасні технологічні рішення гармонійно співіснують з природою і доповнюють одне одного.

Кожен з українців може зробити свій внесок у цю відбудову. Свідоме сортування відходів, відмова від пластику, економія води та енергії, використання екологічних транспортних засобів, підтримка місцевих виробників та довкіллєвих ініціатив – це прості кроки, які мають велике значення. У родинах можна започаткувати традиції висадки дерев, участі у прибиранні територій, навчання дітей любові та повазі до природи власним прикладом. Ці дії не лише допомагають довкіллю, але й зміцнюють наш дух, показуючи, що навіть у тилу є можливість бути воїнами за майбутнє України.

Сьогодні, коли наші захисники на передовій боронять територіальну цілісність України, кожна громада має боронити екологічну цілісність держави. Об’єднаймося навколо ідеї щоденної охорони довкілля, зробімо її фундаментом нашого спільного майбутнього!

Разом ми зможемо якнайкраще відбудувати Україну – не лише від руїн, а й від болю – і зробити її взірцем для всього світу: країною, де життя і природа співіснують у зціленій гармонії, вибореній кров’ю та любов’ю до нашого унікального українського довкілля. Слава Україні!

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

17 червня 2025 16:49
17 червня 2025 14:26
16 червня 2025 15:38
10 червня 2025 16:29
06 червня 2025 12:45
05 червня 2025 10:15
04 червня 2025 11:24
04 червня 2025 09:45
03 червня 2025 15:57
29 травня 2025 16:18