16-20 червня 2025 року в м. Брюссель (Королівство Бельгія) проходить двостороння зустріч України та Європейської Комісії в рамках здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 27 "Довкілля та зміна клімату" - одного з найоб’ємніших і найскладніших розділів.
Цей розділ належить до Кластеру 4 "Зелений порядок денний та стале зʼєднання". Сесії скринінгу є ключовим етапом переговорного процесу щодо вступу до ЄС. У фокусі питання екологічної політики, запобігання антропогенним змінам клімату і цивільний захист населення. Цей діалог засвідчує поступ України до європейського правового простору.
Під час відкриття зустрічі Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина відзначила, що двостороння сесія продемонструє трансформаційні зміни України щодо приведення політики до цілей кліматично нейтрального Європейського континенту до 2050 року. Це є спільною європейською метою як Європейського Союзу, так і України, і ми докладаємо значних зусиль, аби втілити в життя наше спільне, стале майбутнє, відповідальне перед наступними поколіннями.
Про значні досягнення України у русі до ЄС свідчать прийняття законів України "Про основні засади державної кліматичної політики" та "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення".
Ця двостороння зустріч охоплює широкий спектр питань. Зокрема, 16 червня 2025 року сторони зосередилися на розгляді питань щодо європейського кліматичного права, регулювання відповідного управління, моніторингу, звітності і верифікації викидів парникових газів, системи торгівлі викидами, у тому числі в авіації і на морі, соціального кліматичного фонду, змін у землекористуванні та лісовому господарстві, система сертифікації видалення "вуглецю", уловлювання та зберігання "вуглецю", речовин, що руйнують озоновий шар, а також питань імплементації директиви про маркування автомобілів, стандартів і моніторингу викидів вуглекислого газу для важких транспортних засобів, для автомобілів та фургонів, директиви про якість палива.
Така ж інтенсивність обговорення зберігатиметься протягом всіх днів зустрічі. В наступні дні, зокрема, обговорюватимуться питання управління відходами, впровадження оцінки впливу на довкілля, контролю промислового забруднення, функціонування систем моніторингу довкілля та інтеграція екологічних критеріїв у повоєнну відбудову країни. Під час зустрічі українська делегація презентує прогрес у наближенні екологічного та кліматичного законодавства до норм ЄС (acquis).
Підготовка до нинішнього скринінгу в Брюсселі проходила заздалегідь. У квітні 2025 року в Києві за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) було змодельовано процедуру скринінгу, що дало змогу учасникам напрацювати практичні навички, оцінити поточний стан законодавства та підготуватися до конструктивного діалогу з Єврокомісією.
До складу української делегації входять 114 учасників, зокрема 44 доповідачі, які презентуватимуть 74 тематичні презентації, що охоплюють понад 200 актів права ЄС у сфері довкілля, клімату та цивільного захисту.
Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування наголошує: відповідність законодавства України вимогам розділу 27 acquis ЄС є критично важливою умовою для подальшого просування євроінтеграції.
На сьогодні за поданням Комітету Верховною Радою України вже ухвалено ряд євроінтеграційних законів, серед яких:
"Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення";
"Про основні засади державної кліматичної політики";
"Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами";
"Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів";
"Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання";
"Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією";
"Про водовідведення та очищення стічних вод";
"Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів";
"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами";
"Про внесення змін до деяких законів України щодо використання та обігу піротехнічних виробів";
"Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112" і цілий ряд законів з питань цивільного захисту населення.
Попри війну, Україна демонструє незмінну прихильність до курсу європейської інтеграції. Цей прогрес є результатом злагодженої співпраці парламенту, уряду, експертного середовища та громадянського суспільства.
Особливу увагу українська сторона приділяє темі зеленої реконструкції за принципом "Відбудуємо краще, ніж було". Повоєнна відбудова має базуватися на екологічних засадах з акцентом на енергоефективність, циркулярну економіку, дотримання екологічних стандартів і проведення належної оцінки впливу на довкілля для кожного інфраструктурного проекту.
П’ятиденна сесія у Брюсселі не просто технічна процедура, а й потужний сигнал: Україна готова до глибоких трансформацій та імплементації європейських стандартів. Екологічний напрям може стати зразком системного підходу, заснованого на принципах сталого розвитку, науці та міжнародній солідарності.